Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Olga Łączkowska-Majda26 maja 2021Komentarze (0)

Już od 1 maja 2021 r. Twoja spółka komandytowa jest podatnikiem CIT. Z mojego bloga dowiedziałeś się już, na czym polega zmiana, jakie teraz obowiązują zasady przy wypłacie i rozliczeniu zysku.

Przedstawiłam Ci też alternatywne rozwiązania w postaci spółki jawnej, spółki z o.o. oraz jak zmienić formę prawną. Mam nadzieję, że na chwilę obecną wszystko jest jasne. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości – zapraszam do kontaktu!

Jeśli chciałbyś, aby na blogu pojawił się wpis, dotyczący nurtującego Cię problemu, napisz do mnie – ten blog pisany jest dla Ciebie.

Teraz przyszedł czas na cykl artykułów poświęconych wspólnikom spółki komandytowej, wzajemnych rozliczeń między wspólnikami, możliwości wystąpienia ze spółki komandytowej.

Poruszę także tematykę związaną z rozwodem lub śmiercią jednego ze wspólników i wpływie takiego zdarzenia na funkcjonowanie spółki.

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Czasami przychodzi takim moment, w którym podejmujesz decyzję, że nie chcesz już być wspólnikiem w spółce komandytowej. Może też zajść sytuacja, w której nie dogadujesz się ze wspólnikiem i chciałbyś dalej prowadzić biznes, ale już bez problematycznego wspólnika.

Spółka komandytowa a ZUSCo można zrobić?

Jako wspólnik spółki osobowej (zarówno spółki jawnej i jak spółki komandytowej) możesz złożyć wypowiedzenie umowy spółki.

Oświadczenie takie musisz złożyć na piśmie i doręczyć je pozostałym wspólnikom (w spółce jawnej) lub wspólnikowi uprawnionemu do reprezentacji spółki (komplementariuszowi w spółce komandytowej).

Czy każdą umowę możesz wypowiedzieć, jaki jest okres wypowiedzenia, jak wyglądać będzie rozliczenie – dowiesz się z kolejnych postów.

Możesz też sprzedać lub darować swój ogół praw i obowiązków w spółce innej osobie. Jest to najszybszy sposób opuszczenia spółki. Aby móc z niego skorzystać, musi zostać spełnionych szereg warunków – o których dowiesz się z kolejnego postu.

W ostateczności możesz też wytoczyć powództwo o rozwiązanie spółki przez sąd – jednak to rozwiązanie, jest w mojej ocenie ostatecznością (choćby z uwagi na koszty i czas trwania postępowania).

A co, jeśli chcemy, aby to inny wspólnik opuścił spółkę?

W zasadzie w grę wchodzą te same mechanizmy, co opisane powyżej. Po pierwsze, możesz nakłonić wspólnika, aby wypowiedział umowę spółki albo sprzedał swój ogół praw i obowiązków. Oczywiście, aby zastosować powyższe rozwiązania, wspólnik też musi tego chcieć.

Na ogół wyjście takiego wspólnika poprzedzone jest negocjacjami i ustaleniem warunków finansowych opuszczenia spółki przez wspólnika.

A jeśli nie możemy się dogadać?

Wtedy pozostaje jedynie rozwiązanie spółki przez sąd albo wyłączenie przez sąd problematycznego wspólnika.

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej Jeśli w spółce jest tylko dwóch wspólników, sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi prawo do przejęcia majątku spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem.

Niestety wszystkie rozwiązania siłowe (sądowe) są o tyle niekorzystne, że generują dodatkowe koszty – choćby opłatę od pozwu, koszty fachowej pomocy prawnej. Ponadto na chwilę obecną, czas trwania postępowań sądowych ulega wydłużeniu do nawet kilku lat.

Może okazać się, że sprawa choć oczywista, może zostać rozstrzygnięta po 3 latach. A w tym czasie spółka, przez brak porozumienia między wspólnikami, może stracić swój potencjał rozwojowy lub stać się bezwartościowa.

***

Po przeczytaniu: „Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej”, zapraszam również do lektury:

Obraz Clker-Free-Vector-Images z Pixabay

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: