Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w spółce komandytowej za rok 2022

Olga Łączkowska-Majda16 maja 2023Komentarze (0)

Sprawozdanie finansowe w spółce komandytowej za rok 2022

Jeżeli jesteś stałym czytelnikiem mojego bloga, to wiesz doskonale, że spółka komandytowa ma obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań finansowych.

Z tym obowiązkiem związany jest kolejny obowiązek – konieczność zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego przez wspólników. Wspólnicy powinni zatwierdzić sprawozdanie finansowe za każdy rok obrotowy.

Sprawozdanie finansowe w spółce komandytowej za rok 2022.

Jak to zrobić?

Możesz skorzystać ze wzoru uchwały, którą znajdziesz w moim blogowym sklepie. Wzór zawiera nie tylko samą uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ale również cały protokół zebrania wspólników wraz ze szczegółowym omówieniem zasad jego wypełnienia.

O tym co powinna zawierać taka uchwała i jak sporządzić protokół, pisałam również we wpisie zatwierdzenie SF w spółce komandytowej za rok 2021.

Jeżeli Twoja spółka komandytowa osiągnęła zysk za 2022 rok i planujesz przeznaczyć go na inne cele niż wypłatę dla wspólników, pamiętaj o podjęciu odpowiedniej uchwały.

Wspólnik spółki komandytowej ma prawo do udziału w zysku i może żądać jego wypłaty z końcem każdego roku obrotowego. Jeżeli wraz z innymi wspólnikami nie podejmiecie stosownej uchwały o przeznaczeniu zysku, może powstać w spółce chaos – część wspólników może złożyć żądanie wypłaty zysku, a spółka będzie musiała je zrealizować.

***

Pobierz wzór protokołu:

A co z absolutorium dla komplementariusza?

Nie ma obowiązku udzielenia absolutorium wspólnikowi prowadzącemu sprawy spółki.

Taka regulacja właściwa jest dla spółek kapitałowych, w których mamy rozróżnienie na uprawnienia właścicielskie i zarządcze. Nie musisz zatem podejmować uchwały o udzieleniu absolutorium komplementariuszowi.

Sprawozdanie z działalności spółki komandytowej

Co do zasady nie ma obowiązku sporządzania takiego sprawozdania, chyba że z uwagi na wielkość przedsiębiorstwa oraz skład osobowy wspólników, taki obowiązek będzie nałożony przez ustawę o rachunkowości.

Kodeks spółek handlowych nie przewiduje takiego obowiązku. Warto więc zapytać księgowej, czy w przypadku Twojej spółki taki obowiązek powstanie w danym roku.

Spolka komandytowa CIT - radzi pani mec. Olga Laczkowska-Majda

Olga Łączkowska-Majda
adwokat

Photo by Andrea Piacquadio

***

Spółka komandytowo-akcyjna czy warto ją mieć w 2023 roku?

Polski Ład tchnął w spółkę komandytowo-akcyjną nowe życie. W zeszłym roku pojawiło się mnóstwo nowych spółek komandytowo-akcyjnych.

Ta forma prawna stała się atrakcyjna z uwagi na brak obowiązku zapłaty przez wspólników jakiejkolwiek składki na ZUS – ani tej podstawowej, ani podatku zdrowotnego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: