Mimo że spółki komandytowe, w których komplementariuszami są spółki z o.o. funkcjonują już na rynku bardzo długo, to nadal często klienci pytają mnie:
Pani Mecenas, jak mamy podpisywać dokumenty w imieniu spółki komandytowej i czy potrzebujemy pieczątek?
Ach, ta magiczna pieczątka – ważniejsza niż podpis dla niektórych urzędów lub instytucji ☺
Spółka komandytowa – pieczątka
Czy faktycznie potrzebujesz pieczątki?
Nie.
Ale wyrobienie odpowiedniej pieczątki ułatwia życie. Używanie pieczątki może ochronić Cię przed odpowiedzialnością osobistą za zobowiązania spółki … ale po kolei.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółka komandytowa reprezentowana jest przez komplementariusza – wspólnika odpowiadającego za zobowiązania spółki solidarnie ze spółką. Komandytariusze – jako wspólnicy z ograniczoną odpowiedzialnością, nie reprezentują spółki i nie wykonują w jej imieniu żadnych czynności.
Jeśli komandytariusz podpisze jakiś dokument w imieniu spółki np. umowę – to odpowiada za nią finansowo na równi ze spółką.
Kiedy uważa się, że to komandytariusz
działał w imieniu spółki?
Wtedy, gdy obok jego nazwiska nie ma żadnych dodatkowych oznaczeń pełnionej funkcji.
„.. ale ja jestem nie tylko komandytariuszem, ale też członkiem zarządu komplementariusza” – słyszę często.
Owszem, jesteś. Aby jednak uniknąć odpowiedzialności i ewentualnego sporu, w jakiej roli podpisałeś dokument, musisz w nim wskazać, że działasz w imieniu komplementariusza – jako członek zarządu lub prokurent. Bez odpowiedniego dopisku możesz mieć duże problemy.
Z powyższego powodu, warto więc wyrobić sobie odpowiednie pieczątki i posługiwać się nimi przy podpisywaniu dokumentów w imieniu spółki komandytowej.
Co powinny zawierać pieczątki?
Najlepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie pieczątki ogólnej – z danymi spółki komandytowej oraz pieczątek imiennych dla poszczególnych przedstawicieli spółki.
Na pieczątce ogólnej powinna znajdować się nazwa spółki wraz z oznaczeniem formy prawnej, adres spółki, jej NIP, REGON i numer KRS. Można zamieścić również adres strony internetowej lub adres e-mail.
Na pieczątce imiennej należy wskazać imię i nazwisko danej osoby, funkcję, którą pełni w zarządzie (lub wskazać, że jest prokurentem), można też dodać oznaczenie spółki z o.o.
Taka pieczątka będzie wyglądać następująco:
Adam Kowalski
Prezes Zarządu
XYZ sp. z o.o.
Wtedy pod danym dokumentem przybijamy pieczątkę osoby, która podpisuje dokument wraz z pieczątką spółki komandytowej.
Proste.
Co więcej, taką pieczątkę możesz wykorzystać również do podpisywania dokumentów w imieniu spółki z o.o., jeśli ta również prowadzi działalność gospodarczą.
A czy komandytariusz może być
pełnomocnikiem spółki komandytowej?
Tak, może.
Jeśli komandytariusz działa jako pełnomocnik spółki, powinien na dokumencie, który podpisuje, wskazać, że działa w takim charakterze, a ponadto okazać pełnomocnictwo lub załączyć jego kopię do dokumentów.
Jeśli brak adnotacji o działaniu przez komandytariusza w charakterze pełnomocnika – wspólnik taki ponosi solidarną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązanie, solidarnie ze spółką.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }