Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

Spółka komandytowa – pieczątka

Olga Łączkowska-Majda02 kwietnia 2021Komentarze (0)

Mimo że spółki komandytowe, w których komplementariuszami są spółki z o.o. funkcjonują już na rynku bardzo długo, to nadal często klienci pytają mnie: 

Pani Mecenas, jak mamy podpisywać dokumenty w imieniu spółki komandytowej i czy potrzebujemy pieczątek? 

Ach, ta magiczna pieczątka – ważniejsza niż podpis dla niektórych urzędów lub instytucji ☺ 

Spółka komandytowa – pieczątka - pieczątki

Spółka komandytowa – pieczątka

Czy faktycznie potrzebujesz pieczątki? 

Nie.

Ale wyrobienie odpowiedniej pieczątki ułatwia życie. Używanie pieczątki może ochronić  Cię przed odpowiedzialnością osobistą za zobowiązania spółki … ale po kolei. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółka komandytowa reprezentowana jest przez komplementariusza – wspólnika odpowiadającego za zobowiązania spółki solidarnie ze spółką. Komandytariusze – jako wspólnicy z ograniczoną odpowiedzialnością, nie reprezentują spółki i nie wykonują w jej imieniu żadnych czynności. 

Jeśli komandytariusz podpisze jakiś dokument w imieniu spółki np. umowę – to odpowiada za nią finansowo na równi ze spółką. 

Kiedy uważa się, że to komandytariusz
działał w imieniu spółki? 

Wtedy, gdy obok jego nazwiska nie ma żadnych dodatkowych oznaczeń pełnionej funkcji. 

„.. ale ja jestem nie tylko komandytariuszem, ale też członkiem zarządu komplementariusza” – słyszę często. 

Owszem, jesteś. Aby jednak uniknąć odpowiedzialności i ewentualnego sporu, w jakiej roli podpisałeś dokument, musisz w nim wskazać, że działasz w imieniu komplementariusza – jako członek zarządu lub prokurent. Bez odpowiedniego dopisku możesz mieć duże problemy. 

Z powyższego powodu, warto więc wyrobić sobie odpowiednie pieczątki i posługiwać się nimi przy podpisywaniu dokumentów w imieniu spółki komandytowej. 

Spółka komandytowa a ZUS

Co powinny zawierać pieczątki? 

Najlepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie pieczątki ogólnej – z danymi spółki komandytowej oraz pieczątek imiennych dla poszczególnych przedstawicieli spółki. 

Na pieczątce ogólnej powinna znajdować się nazwa spółki wraz z oznaczeniem formy prawnej, adres spółki, jej NIP, REGON i numer KRS. Można zamieścić również adres strony internetowej lub adres e-mail. 

Na pieczątce imiennej należy wskazać imię i nazwisko danej osoby, funkcję, którą pełni w zarządzie (lub wskazać, że jest prokurentem), można też dodać oznaczenie spółki z o.o.

Taka pieczątka będzie wyglądać następująco: 

Adam Kowalski
Prezes Zarządu
XYZ sp. z o.o. 

Wtedy pod danym dokumentem przybijamy pieczątkę osoby, która podpisuje dokument wraz z pieczątką spółki komandytowej.

Proste. 

Co więcej, taką pieczątkę możesz wykorzystać również do podpisywania dokumentów w imieniu spółki z o.o., jeśli ta również prowadzi działalność gospodarczą. 

A czy komandytariusz może być
pełnomocnikiem spółki komandytowej? 

Tak, może. 

Jeśli komandytariusz działa jako pełnomocnik spółki, powinien na dokumencie, który podpisuje, wskazać, że działa w takim charakterze, a ponadto okazać pełnomocnictwo lub załączyć jego kopię do dokumentów.

Jeśli brak adnotacji o działaniu przez komandytariusza w charakterze pełnomocnika – wspólnik taki ponosi solidarną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązanie, solidarnie ze spółką. 

Zdjęcie: Taylor R on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: