Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 601 246 252

ZUS WSPÓLNIKA SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ A NOWY POLSKI ŁAD

Olga Łączkowska-Majda24 listopada 2021Komentarze (0)

Od momentu potwierdzenia, że Nowy Polski Ład faktycznie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r., nie ma dnia, abym nie otrzymywała zapytań o zamknięcie spółki komandytowej.

Motywacja Klientów jest różna: że CIT, że PIT, że ZUS.

Czy faktycznie warto zamknąć spółkę komandytową?

Odpowiem jak zwykle – to zależy. Spółka komandytowa opodatkowana jest aktualnie tak jak spółki kapitałowe. Spółka płaci podatek dochodowy, a następnie w przypadku wypłaty zysków dla wspólników, odprowadzany jest podatek dochodowy od wypłaconego zysku.

ZUS wspólnikaNadal jednak masz możliwość wypłaty zaliczki na poczet zysku wtedy, kiedy chcesz. Spółka komandytowa zapewnia nadal bezpieczeństwo prawne w zakresie ochrony majątku osobistego komandytariuszy i ogranicza ich odpowiedzialność do minimum.

Co będzie z ZUSem w spółce komandytowej?

Nowy Polski Ład wprowadził rewolucję w zakresie płacenia składek na ZUS, która jednych cieszy (rząd), innych oburza (przedsiębiorcy).

Wiadomo już, że przedsiębiorcy rozliczający się na skali podatkowej zapłacą 9% składkę zdrowotną od dochodów, a przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym 4,9%. Składki nie będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Jaką składkę zapłacą wspólnicy spółki komandytowej?

Zanim potwierdzono ostateczną treść Nowego Polskiego Ładu, spekulowano, że wspólnicy spółki komandytowej będą traktowani tak jak przedsiębiorcy jednoosobowi i będą musieli płacić składki od dochodu.

Rozwiązanie uchwalone w Nowym Polskim Ładzie nie jest wcale złe dla wspólników spółek komandytowych.

Wspólnicy spółki komandytowej od 1 stycznia 2022 r. będą opłacać składkę zdrowotną w formie ryczałtu. Składka będzie wynosić 9% podstawy, ale nie ich realnego dochodu ze spółki lub dochodu Spółki, a 9% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału roku poprzedniego, ogłaszanego przez GUS.

Ile zapłacę jako wspólnik spółki komandytowej?

Zgodnie z danymi ujawnionymi przez GUS, średnie miesięczne wynagrodzenie za II kwartał 2021 r. wyniosło 5.504,52 zł, natomiast za III kwartał 5.657,30 zł. Przy powyższych wartościach wspólnik zapłaciłby składkę zdrowotną wysokości ok. 495 – 510 zł.

Prognozuje się, że średnie miesięczne wynagrodzenie za IV kwartał tego roku może dojść nawet do 6.000 zł. W takiej sytuacji wspólnik spółki komandytowej może zapłacić ok. 540 zł.

Oczywiście, zapłacisz więcej niż w tym roku i latach poprzednich. Mając jednak na uwadze podniesienie składki zdrowotnej i nowe zasady jej naliczania od 2022 r., wspólnicy spółki komandytowej nie wyjdą na tym źle, w porównaniu z innymi formami prowadzenia działalności.

W mojej ocenie więc spółka komandytowa nadal będzie atrakcyjna dla przedsiębiorców. Zastanów się więc dwa razy zanim podejmiesz decyzję o jej zamknięciu.

Przyda Ci się: kodeks spółek handlowych, ustawa o polskim ładzie

Słowa kluczowe: spółka komandytowa, wspólnik spółki komandytowej, zus wspólnika spółki komandytowej, polski ład, jaki zus wspólnika spółki komandytowej, jak nie płacić ZUSu w spółce komandytowej

***

SPÓŁKA KOMANDYTOWO–AKCYJNA vs. Nowy Polski Ład

Od momentu, kiedy stało się pewne, że Nowy Polski Ład wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. w Internecie huczy od pomysłów, co zmienić w prowadzeniu biznesu, by zaoszczędzić na nowym podatku zdrowotnym.

Jednym z rozwiązań, rekomendowanym przez znane z mediów osoby jest założenie / przekształcenie się w spółkę komandytowo – akcyjną. 

Dzisiaj zatem temat gorący: spółka komandytowo-akcyjna a Polski Ład… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: