Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 601 246 252

NAZWA (FIRMA) SPÓŁKI PO PRZEKSZTAŁCENIU

Olga Łączkowska-Majda30 grudnia 20202 komentarze

Jeśli jesteś jedną z osób, które regularnie czytają mój blog, wiesz już, że o przekształceniu spółki komandytowej pisałam już wielokrotnie. Ze względu na nadchodzące zmiany w podatku CIT przekształcenie spółki komandytowej w inną formę spółki prawa handlowego jest jednym ze sposobów postępowania. 

O przekształceniu sp. k. opowiadałam wcześniej w artykułach:

Korzyści z przekształcenia spółki

Przekształcenie spółki komandytowej – z czym to się je?

Przekształcenie od A do Z

Przejdźmy jednak do głównego wątku, czyli firmy spółki po przekształceniu.

Zanim o konkretach, kilka słów wyjaśnienia: 

Firma = nazwa spółki.

Firma to nie przedsiębiorstwo czy też spółka, mimo, że w praktyce wielokrotnie używa się pojęcia firmy i przedsiębiorstwa / spółki zamiennie. 

Spółka nie jest więc firmą, a oznaczeniem spółki – nazwą spółki.

A teraz do rzeczy … 

Klienci decydujący się na przekształcenie pytają często – a co z nazwą spółki? Przecież nazwa, z której korzysta spółka komandytowa jest też nazwą spółki z o.o. 

Czy mogą istnieć dwie spółki z o.o.
o tej samej nazwie? 

Nie, nie mogą – w szczególności, jeśli działają na tym samym rynku (prowadzą zbliżoną działalność gospodarczą). 

Ale my nie chcemy zmieniać nazwy! – słyszę od Klientów. 

Czy muszę zmienić nazwę spółki komandytowej? 

Nie, nie musisz! Istnieje możliwość kontynuowania działalności w spółce przekształconej pod taką samą nazwą. 

Musisz jednak zmienić w toku procedury przekształcenia nazwę spółki z o.o., a składając wniosek do KRS (jeśli nazwa komplementariusza nie została jeszcze zarejestrowana), wszystko dokładnie opisać we wniosku, aby sąd nie miał wątpliwości, jakie zmiany zaszły na gruncie nazw obu spółek. 

Jeśli jednak postanowisz zmienić nazwę przekształconej spółki przy przekształceniu, pamiętaj, że przez najbliższy rok od momentu rejestracji przekształcenia powinieneś zamieszczać informację o poprzedniej nazwie we wszystkich dokumentach spółki. 

Co zrobić w drodze przekształcenia spółki komandytowej

Jak zbudować nazwę spółki?

Poniżej podaję Ci reguły, pomocne przy budowaniu firmy (nazwy) spółki.

Po pierwsze, wszystko zależy od tego, czy zakładasz / przekształcasz się w spółkę osobową (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo – akcyjna), czy też w spółkę kapitałową (spółkę z o.o., spółkę akcyjną). 

Jeśli chodzi o spółki kapitałowe, to w zasadzie możesz dać się ponieść wyobraźni – możesz określić nazwę dowolnie, podając jedynie określenie fantazyjne, ale również odwołać się do branży, w której spółka działa, czy też umieścić w firmie nazwisko(a) lub nazwę innego wspólnika.

Do nazwy należy dodać dopisek wskazujący na formę prawną tj., czy jest to spółka z o.o., czy też spółka akcyjna. 

Pamiętaj! 

Jeśli chcesz wykorzystać nazwę (firmę) innej spółki będącej wspólnikiem, z uwagi na konieczność odróżnienia nazw spółek, powinieneś do firmy identyfikującej inny podmiot, dodać określenie fantazyjne, słowo, znak szczególny itp. 

Jeśli zakładasz spółkę osobową, to w nazwie spółki musi się znaleźć nazwisko lub firma co najmniej jednego ze wspólników wraz z dopiskiem wskazującym na formę prawną.

Oczywiście, zakładając spółkę osobową, możesz w firmie spółki umieścić nazwiska lub nazwy wszystkich wspólników lub tylko niektórych z nich, a także wskazać nazwę fantazyjną. 

Pamiętaj! 

Nazwisko komandytariusza w spółce komandytowej lub akcjonariusza w spółce komandytowo – akcyjnej nie powinno pojawić się w nazwie spółki!

Jeśli się pojawi, komandytariusz lub akcjonariusz bierze na siebie ryzyko odpowiedzialności osobistej.

UWAGA! 

Jeśli zakładasz spółkę partnerską, firma spółki musi zawierać oznaczenie wolnego zawodu, który jest wykonywany w spółce. 

Jeśli masz wątpliwość, czy wymyślona przez Ciebie nazwa (firma) nie jest już zajęta przez inny podmiot, możesz to szybko i bezpłatnie sprawdzić w wyszukiwarce KRS pod linkiem: https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html, wpisując nazwę spółki w formularzu. 

Jeśli wyskoczy Ci informacja o pustej liście – śmiało możesz rejestrować spółkę pod wymyśloną nazwą. Jeśli natomiast wyskoczą dane innej spółki o tej samej lub zbliżonej nazwie – zastanów się nad modyfikacją, a następnie … sprawdź ponownie☺ 

***

Daj mi znać, w razie wątpliwości za pomocą tego formularza kontaktowego:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Agata 3 lutego, 2021 o 13:25

  Pani Mecenas, dziękuję za cenny wpis. Mam pytanie czy zmiana w toku procedury przekształcenia nazwy spółki z o.o. będącej komlementariuszem poprzez złożenie wniosku do KRS powinna nastąpić w tym samym momencie tj. w tym samym dniu co wniosek do KRS o wpis przekształcenia? Czy Sąd bez problemu dokona wpisu przekształcenia i jednocześnie zmieni nazwę spółki z o.o.? Zastanawia mnie fakt czy Sąd nie będzie miał wątpliwości przy wpisie przekształcenia w sytuacji gdy istnieje spółka z o.o. o identycznej nazwie? Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Olga Łączkowska-Majda 3 lutego, 2021 o 13:57

  Pani Agato, najlepiej byłoby, aby zmiany firm nastąpiły w tym samym lub zbliżonym momencie. Żeby mieć pewność, że tak się stanie, wraz z wnioskami o wpis do KRS, należy złożyć pismo do każdego wniosku, w którym wyjaśnicie zmiany związane z firmą wraz z prośbą o odpowiednie czasowe zgranie wpisów. Z mojej praktyki wynika, że sądy idą przedsiębiorcom na rękę i jeśli nie ma nieprawidłowości we wnioskach, wpisy następują zgodnie z wolą wnioskodawców.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: