Polski Ład tchnął w spółkę komandytowo-akcyjną nowe życie. W zeszłym roku pojawiło się mnóstwo nowych spółek komandytowo-akcyjnych.
Ta forma prawna stała się atrakcyjna z uwagi na brak obowiązku zapłaty przez wspólników jakiejkolwiek składki na ZUS – ani tej podstawowej, ani podatku zdrowotnego.
Inne korzyści spółki komandytowo-akcyjnej
Wspólnik SKA może pomniejszyć swój podatek dochodowy o podatek CIT, który zapłaciła spółka. Zamiast tzw. podwójnego opodatkowania, może zapłacić w zasadzie jeden podatek. Tego nie może zrobić jako wspólnik spółki z o.o.
Co więcej, akcjonariusz jako tzw. wspólnik bierny (odpowiednik komandytariusza w spółce komandytowej) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Co się zmieniło czyli spółka komandytowo-akcyjna w 2023 r.?
Od 2023 r. zmieniły się zasady ozusowania spółek komandytowo-akcyjnych.
Ustawodawca zauważył, że spółka komandytowo-akcyjna zyskała na popularności, i niejako naprawił swoje przeoczenie, wprowadzając obowiązek opłacania składek na ZUS przez komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej.
Od 2023 roku komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma obowiązek zapłaty pełnej składki na ZUS, tak jak przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Komplementariusz ma obowiązek zapłaty składki zdrowotnej, która jest ustalana w zryczałtowanej wysokości, tak jak dla wspólników spółki komandytowej.
Czy spółka komandytowo-akcyjna w 2023 r. ma jeszcze sens?
W mojej opinii, dla większości biznesu NIE.
Należy pamiętać, że z prowadzeniem spółki komandytowo-akcyjnej związane są dość wysokie koszty, na które składają się:
- obowiązek prowadzenia rejestru akcjonariuszy
- obowiązek protokołowania walnych zgromadzeń przez notariusza
- koszt prowadzenia księgowości
- wysoki kapitał zakładowy na start.
O powyższym pisałam szczegółowo w poście SPÓŁKA KOMANDYTOWO–AKCYJNA vs. Nowy Polski Ład.
Mimo że nadal komplementariusz może poczynić oszczędność podatkową na podatku dochodowym, to pamiętaj, że ponosi on pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
Sytuacja komplementariusza wygląda identycznie jak przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą pod względem odpowiedzialności.
Jeżeli biznes nie wypali, wierzyciele spółki mogą przyjść do wspólnika zarządzającego i zaspokoić się z całego jego majątku prywatnego.
Pamiętaj!
Spółki komandytowo-akcyjnej nie zamkniesz już tak łatwo jak spółki komandytowej – musisz przeprowadzić likwidację.
Jeśli nie będziesz zadowolony ze współpracy ze wspólnikami, nie będziesz mógł jako akcjonariusz wypowiedzieć umowy SKA i opuścić spółki.
Będziesz musiał wypracować porozumienie ze wspólnikami lub znaleźć kupca na swoje akcje, co może okazać się bardzo trudne.
Mam już spółkę komandytowo-akcyjną, co robić?
Jeżeli założyłeś spółkę komandytowo-akcyjną lub przekształciłeś się w SKA, przede wszystkim podejdź do tematu na spokojnie i dokładnie przemyśl, czy warto od razu przekształcać biznes lub go zamykać.
Weź pod uwagę koszty, które już poniosłeś w związku z założeniem lub przekształceniem w SKA.
Zmiana formy prawnej lub zamknięcie SKA spowoduje konieczność poniesienia kolejnych kosztów – skalkuluj, czy to się opłaca.
Pamiętaj, że SKA nadal daje możliwość korzystnego rozliczenia podatku dochodowego – takiej opcji nie będziesz mieć np. w spółce z o.o.
Może okazać się, że SKA nadal będzie atrakcyjna dla Twojego biznesu.
Może też być tak, że trzeba będzie szybko zmienić formę działania, gdyż koszt utrzymania SKA jest bardzo wysoki i to po prostu nie ma sensu.
Warto rozważyć możliwe opcje i zasięgnąć rady eksperta.
Olga Łączkowska-Majda
adwokat
Photo by Mimi Thian on Unsplash
***
Prosta spółka akcyjna. Alternatywa dla spółki komandytowej?
Zarówno Klienci jak i czytelnicy bloga pytają mnie ostatnio o prostą spółkę akcyjną.
Z uwagi na to, że jest to nowy twór, zachwalany jako prosty i tańszy sposób na prowadzenie biznesu, budzi duże zainteresowanie [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }