Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

Prosta spółka akcyjna. Alternatywa dla spółki komandytowej?

Olga Łączkowska-Majda11 sierpnia 2021Komentarze (0)

Zarówno Klienci jak i czytelnicy bloga pytają mnie ostatnio o prostą spółkę akcyjną. Z uwagi na to, że jest to nowy twór, zachwalany jako prosty i tańszy sposób na prowadzenie biznesu, budzi duże zainteresowanie.

Ale czy prosta spółka akcyjna jest
alternatywą dla spółki komandytowej?

To zależy 🙂

Prosta spółka akcyjna

Na pewno powyższa odpowiedź nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, pozwól zatem, że przybliżę Ci prostą spółkę akcyjną, abyś mógł zastanowić się, czy ta nowa forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej jest dla Ciebie.

 1. Prostą spółkę akcyjną możesz założyć tak jak spółkę komandytową – tradycyjnie, u notariusza albo elektronicznie, za pomocą odpowiedniego formularza w portalu S24. Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś przekształcił swoją spółkę komandytową w prostą spółkę akcyjną.
 2. Prosta spółka akcyjna nie potrzebuje na start dużego kapitału akcyjnego – wystarczy … 1 zł. Co ważne, kapitału akcyjnego nie trzeba wnosić w chwili zakładania spółki, może zostać wniesiony w terminie do 3 lat od dnia wpisu spółki do rejestru.
 3. Wkładem do spółki może być świadczenie pracy lub usług – jeśli nie masz więc dużych środków finansowych – nie musisz ich wnosić do spółki, wystarczy Twoja praca!
 4. Firma spółki może zostać sformułowana w sposób dowolny, nie musi zawierać nazwiska lub firmy jednego z akcjonariuszy, ani wskazywać na działalność lub branżę, w której spółka ma działać.
 5. Akcje nie mają formy dokumentu, ich zapis następuje w specjalnym rejestrze akcjonariuszy prowadzonym np. przez biuro maklerskie. Dzięki temu w KRS nie są ujawnione dane akcjonariuszy.
 6. Można w prosty i szybki sposób zbyć akcje – nie jest wymagana nawet forma pisemna, a jedynie forma dokumentowa co oznacza, że akcje w spółce można zbyć drogą mailową.

Akcjonariusze nie prowadzą spraw spółki i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności wobec wierzycieli. Organem, który zarządza spółką jest zarząd albo rada dyrektorów – ich odpowiedzialność wygląda tożsamo do odpowiedzialności członków zarządu w spółce z o.o.

Prostą spółkę akcyjną można zamknąć w sposób podobny do zamknięcia spółki komandytowej: po przeprowadzeniu likwidacji albo w sposób uproszczony, w którym jeden z akcjonariuszy przejmuje całość majątku spółki z obowiązkiem zaspokojenia wierzycieli.

Czytając powyższe cechy charakterystyczne można mieć wrażenie, że prosta spółka akcyjna jest atrakcyjna z uwagi właśnie na tę prostotę w jej prowadzeniu.

Ale czy to się opłaca?

Prosta spółka akcyjna będzie opodatkowana na takich samych zasadach jak inne spółki kapitałowe oraz aktualnie spółka komandytowa.

Oznacza to, że spółka będzie płatnikiem podatku CIT 9% lub 19% (w zależności od wysokości przychodu, sposobu powstania spółki). Ponadto zysk wypłacany akcjonariuszom będzie opodatkowany, tak jak zysk wspólników spółek z o.o. oraz spółek komandytowych (19% podatku).

Dodatkowo, ustawodawca wprowadził surowsze wymagania do wypłaty zysku niż w spółce z o.o., gdyż poza określonymi maksymalnymi kwotami, które mogą zostać przeznaczone na wypłatę dywidendy, konieczności podjęcia uchwały o jej wypłacie, wskazał, że wypłata na rzecz akcjonariuszy nie może doprowadzić do utraty przez spółkę, w normalnych okolicznościach, zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania wypłaty.

Spółka komandytowa a ZUS

Co to oznacza?

Przez to, że ustawodawca posłużył się bardzo ocennym sformułowaniem, dał organowi zarządzającemu tzw. furtkę do wstrzymania ewentualnych wypłat. Jak faktycznie będzie funkcjonować ten przepis, dopiero życie pokaże …

Po zapoznaniu się z powyższą, co prawda krótką informacją dotyczącą prostej spółki akcyjnej, pewnie dojdziesz do wniosku, że nowa forma prawna nie jest jednak dla Ciebie.

W większości przypadków zgodzę się z Tobą.

Dla kogo zatem jest prosta spółka akcyjna?

Prosta spółka akcyjna została wprowadzona przede wszystkim do wszelkich działalności start-upowych, działalności innowacyjnych, w których pewna grupa osób ma pomysł na biznes, ale nie ma kapitału, by ten pomysł wcielić w życie lub rozwinąć.

Prosta spółka akcyjna przez swoją prostotę daje możliwość szybkiego pozyskania inwestorów, zabezpieczając jednocześnie ich interesy.

Jeśli dane przedsięwzięcie odniesie sukces, pewnie prosta spółka akcyjna będzie przekształcana w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną (może nawet wprowadzana na giełdę). Jeśli jednak biznes nie wypali, prosta spółka akcyjna może zostać szybko zamknięta.

Jeżeli zatem myślisz o rozwijaniu swojej spółki, pozyskaniu dla niej kapitału lub inwestora, a jednocześnie nie zależy Ci na bieżącej wypłacie zysków, to może warto rozważyć prostą spółkę akcyjną?

Olga Łączkowska-Majda
adwokat

Photo by Samantha Gades on Unsplash

***

Po przeczytaniu: „Prosta spółka akcyjna. Alternatywa dla spółki komandytowej?”, zapraszam również do lektury:

***

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w spółce komandytowej za rok 2021

Coraz większymi krokami zbliża się termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego w spółce komandytowej za 2021 r.

O tym, że taki obowiązek istnieje w spółkach z o.o. i akcyjnych wiedzą wszyscy.

O tym, że spółka komandytowa zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości i sporządzania sprawozdań finansowych powinni wiedzieć wszyscy, ale w praktyka pokazała mi [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: