Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 601 246 252

Jak nie komandytowa, to co?

Olga Łączkowska-Majda04 września 2020Komentarze (0)

Dotychczas spółka komandytowa, w szczególności ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w roli komplementariusza, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców (zobacz tutaj dlaczego). Wiele firm zaczynało działać w takiej formie z uwagi na jej atrakcyjność biznesową jak i prostotę.

Struktura spółki komandytowej pozwalała ograniczyć odpowiedzialność wspólników (komandytariuszy) i chronić ich majątek prywatny przy jednoczesnym zapewnieniu łatwości prowadzenia biznesu, wypłaty zysków i rozliczaniu podatków. 

Co się stało z komandytową? 

W przeciągu ostatniego miesiąca została przeprowadzona ekspresowa nowelizacja przepisów podatkowych, w zasadzie bez konsultacji z przedsiębiorcami, która już od 1 stycznia 2021 r., czyli po miesiącu od jej opublikowania, przewraca do góry nogami zasady rozliczeń podatkowych w spółkach komandytowych. 

Od nowego roku spółki komandytowe zostają objęte podatkiem od osób prawnych, czyli tzw. CIT! (zobacz więcej>>)

Co to oznacza? 

Oznacza to, w praktyce zwiększenie opodatkowania dochodów z tytułu prowadzenia biznesu w formie spółki komandytowej. 

Od stycznia 2021 r. spółki komandytowe zapłacą podatek CIT od swojego dochodu (w wysokości 9% lub 19%), a następnie dochód przypadający na wspólników, po zapłacie CIT, zostanie ponownie opodatkowany – podatkiem dochodowym PIT, który zapłacą wspólnicy.

Dotychczas dochód spółki komandytowej był opodatkowany jedynie podatkiem dochodowym (PIT) wspólników. Oznaczało to, że dochód spółki za dany okres podatkowy był dzielony na wspólników według ich udziału w zyskach i na tej podstawie wspólnicy płacili swój podatek dochodowy (skala lub podatek liniowy, w zależności od wyboru wspólnika). Spółka komandytowa natomiast nie płaciła podatku dochodowego.

Powyższa zmiana budzi złość, niepewność i frustrację po stronie wspólników spółek komandytowych, którzy pytają mnie, co teraz mają zrobić.

Codziennie słyszę od Klientów:

Jak nie komandytowa, to co? 

W blogu, który masz przed sobą omawiam możliwe rozwiązania dla wspólników spółek komandytowych, którzy zastanawiają się nad zmianą formy prowadzonego biznesu, zasady funkcjonowania innych spółek prawa handlowego (zob. koniecznie: sp. jawnej i sp. z o.o.)  i możliwości, które dają.

Opowiadam również, jak zabrać się za zmianę, o pułapkach związanych ze zmianą oraz zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań. 

Jeśli prowadzisz spółkę komandytową i nie godzisz się na płacenie wyższych podatków – nie narzekaj, tylko działaj! 

Jeśli masz wątpliwości lub pytania, albo nie wiesz od czego zacząć? Napisz do mnie – pomogę! 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: