Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 601 246 252

Wypłata zysku w spółce komandytowej – CIT 2021

Olga Łączkowska-Majda12 stycznia 2021Komentarze (0)

Wpis ten powstał jako odpowiedź na wiele wątpliwości klientów, dotyczących opodatkowania zysków w spółce komandytowej, które nie zostały jeszcze podzielone i wypłacone wspólnikom.

Wypłata zysku w spółce komandytowej – CIT 2021

Klienci często pytają mnie:

Pani Mecenas, czy zysk spółki, który został wypracowany w 2020 r. lub w okresie przejściowym od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r., a jeszcze niepodzielony pomiędzy wspólników, będzie ponownie opodatkowany po zmianie przepisów.

Martwią się, czy należne im środki, mimo że zostały już raz opodatkowane podatkiem dochodowym wspólników, przy ich wypłacie po zmianie przepisów znów zostaną opodatkowane. 

Odpowiedź jest jasna – NIE! 

Zgodnie z nowelizacją, do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach spółki komandytowej, a osiągniętych zanim spółka stała się płatnikiem CIT, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją.

Oznacza to, że wszystkie zyski wypracowane przed tym, jak spółka stała się płatnikiem CIT, nie zostaną ponownie opodatkowane.

Zatwierdzenie SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO w spółce
komandytowej za rok 2021 – Zobacz!

Jako wspólnik możesz wypłacić zysk i nie zapłacisz z tego tytułu kolejnego podatku. 

Nie musisz zatem na „gwałt” wypłacać całego zysku tytułem zaliczek – możesz to zrobić spokojnie po zamknięciu roku obrotowego i ustaleniu faktycznej wysokości zysku przypadającej na wspólnika do 31 grudnia 2020 r. lub 30 kwietnia 2021 r. 

Co zrobić w drodze przekształcenia spółki komandytowej

Zasady wypłaty zysku zostaną zmienione dopiero od momentu, w którym Twoja spółka komandytowa stanie się płatnikiem CIT. Na nowych zasadach rozliczysz i wypłacisz zysk powstały od 1 stycznia lub 1 maja 2021 r. 

Co więcej, do przychodów i kosztów uzyskania przychodów spółek komandytowych po nowelizacji nie zalicza się przychodów i kosztów, które stanowiły przychody lub koszty wspólników takiej spółki. 

Czytaj też:

Przekształcenie sp. k. w spółkę jawną

Przekształcenie sp. k. w spółkę z o.o.

Możesz zatem spać spokojnie – wszystko co miało miejsce w Twojej spółce do momentu objęcia jej podatkiem CIT, rozliczasz i księgujesz na starych zasadach, nowe wchodzi wraz z wprowadzeniem podatku CIT i nie ma zastosowania do „starych” spraw. 

Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia są dla Ciebie przydatne, a jeśli masz wątpliwości dotyczące swojej sytuacji, możesz się ze mną skontaktować:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: