Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

Spółka komandytowa po zmianach w CIT a ZUS

Olga Łączkowska-Majda14 stycznia 2021Komentarze (0)

Drogi Czytelniku, jak już doskonale wiesz, od 1 stycznia lub 1 maja 2021 r. (dlaczego od 1 maja dowiesz się stąd>>) spółka komandytowa stała się płatnikiem podatku CIT. 

W poprzednich postach informowałam Cię, w jaki sposób zmieniają się zasady opodatkowania spółki komandytowej oraz rozliczeń z punktu widzenia wspólników (zobacz tutaj>>) 

Przypomnę w tym miejscu, że z punktu widzenia wspólnika zmianie uległy następujące kwestie:

Po pierwsze, podatek dochodowy po stronie wspólnika powstaje dopiero w momencie wypłaty zysku lub zaliczki na poczet zysku. Jeśli więc wspólnik zysku nie wypłaca, to nie ma obowiązku podatkowego.

Po drugie, płatnikiem podatku dochodowego wspólnika stała się spółka – z uwagi na zmianę kwalifikacji podatkowej przychodu. Zgodnie z nowymi przepisami, zysk przypadający na wspólnika kwalifikowany jest jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. 

Po trzecie, z uwagi na zmianę kwalifikacji podatkowej przychodu, jest on objęty stałą stawką 19% podatku PIT. 

Wspólnik nie może zatem, jak to było do tej pory, kwalifikować przychodu z zysku jako „pozarolnicza działalność gospodarcza”. Co więcej, nie może też wybrać rodzaju opodatkowania (skala podatkowa albo podatek liniowy). 

Spółka komandytowa a ZUS

Opodatkowanie wspólnika spółki komandytowej
zostało zrównane z opodatkowaniem wspólnika
w spółce z o.o. 

Jeśli jestem traktowany jako wspólnik w spółce z o.o., to czy nadal muszę płacić ZUS z tytułu prowadzenia „pozarolniczej działalności gospodarczej”?

Niestety, TAK.

Mimo że ustawodawca zmienił sposób kwalifikowania przychodu wspólnika, to wspólnik na gruncie przepisów innych niż podatkowe, nadal traktowany jest jako wspólnik spółki osobowej tj. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą” i z tego tytułu musi odprowadzać składki na ZUS na dotychczasowych zasadach.

Ustawodawca nie zmienił przepisów ZUSowych!

Co więcej, z powodu zmiany kwalifikacji przychodów wspólnika, wspólnik nie może, jak to było do tej pory, wliczyć do kosztów uzyskania przez niego przychodu z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej, należności wpłacanych na ZUS. 

W praktyce oznacza to, że:

  1. Wspólnik spółki komandytowej nadal ma obowiązek opłacania ZUS,
  2. Wspólnik nie może wybrać sposobu opodatkowania przychodu ze spółki – jego przychód obowiązkowo opodatkowany jest 19% PIT,
  3. Wspólnik nie może odliczyć składki na ZUS od podatku powstałego w związku z jego uczestnictwem w spółce komandytowej. 

WAŻNE! 

Wspólnicy spółki z o.o., których przychód z tytułu udziału w spółce traktowany jest na takich samych zasadach jak przychód wspólnika w spółce komandytowej – nie płacą ZUS! 

Mając na uwadze powyższe, masz kolejny argument przemawiający za odejściem od prowadzenia biznesu w spółce komandytowej. 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: