Drogi Czytelniku, w dzisiejszym wpisie zdradzę Ci więcej szczegółów dotyczących przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną. O etapach przekształcenia pisałam we wpisie Przekształcenie od A do Z.
Teraz opowiem, na co zwrócić uwagę przy przejściu na spółkę jawną.
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną
Procedura przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną składa się z takich samych etapów jak przekształcenie w spółkę z o.o. Oznacza to, że należy dopełnić takich samych formalności (sporządzenie sprawozdania finansowego, planu przekształcenia), obowiązują te same terminy (data sporządzenia planu przekształcenia, zawiadomienia wspólników).
Istnieje jedna zasadnicza różnica:
Aby dokonać przekształcenia – wszyscy wspólnicy muszą wyrazić taką wolę.
Spółka komandytowa nie stanie się spółką jawną, jeśli choćby jeden wspólnik (niezależnie czy to komandytariusz czy komplementariusz) nie wyrazi na to zgody.
Zanim zatem przystąpisz do przekształcenia, upewnij się, że wszyscy wspólnicy mówią jednym głosem. Jeśli nie ma zgody wszystkich, twoja spółka nie stanie się spółką jawną, a jedynie stracisz czas i pieniądze przygotowując przekształcenie.
***
Od momentu wprowadzenia CIT dla spółek komandytowych otrzymuję mnóstwo zapytań o przekształcenie w spółkę jawną.
Klienci są przekonani, że takie przekształcenie jest znacznie prostsze i szybsze niż przekształcenie w spółkę z o.o.
Nie mają jednak świadomości – czyhającej na nich pułapki CIT!
PUŁAPKA CIT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszyscy wspólnicy spółki komandytowej po przekształceniu stają się wspólnikami spółki przekształconej.
Oznacza to, że wspólnikami spółki jawnej staną się: dotychczasowy komplementariusz – spółka z o.o. oraz osoby fizyczne – dotychczasowi komandytariusze.
Czyli wspólnikiem spółki jawnej będzie inna osoba prawna
– a to znaczy, że spółka jawna będzie płatnikiem CIT!
Nowelizacja dotycząca podatku CIT wprowadziła bowiem obowiązek objęcia podatkiem CIT również spółki jawne, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne.
Co zatem zrobić,
aby nie wpaść w pułapkę CIT?
Należałoby przed przekształceniem wyłączyć spółkę z o.o. z grona wspólników spółki komandytowej.
Powyższy zabieg może nie być tak prosty, jak to się na pierwszy rzut oka wydaje.
Spółka komandytowa musi mieć co najmniej jednego komplementariusza i co najmniej jednego komandytariusza.
Jeśli usuniemy ze struktury spółkę z o.o. – która na ogół jest jedynym komplementariuszem, to na jej miejsce musimy wprowadzić innego wspólnika – osobę fizyczną, który przyjmie rolę komplementariusza.
Można to zrobić na trzy sposoby:
- zbycie ogółu praw i obowiązków przez spółkę z o.o. na rzecz innej osoby,
- przyjęcie nowego komplementariusza do spółki,
- zmianę statusu jednego z komandytariuszy na komplementariusza (o ile mamy więcej niż jednego komandytariusza).
Zanim podejmiesz decyzję, który ze sposobów wybrać – powinieneś zweryfikować umowę spółki. Aby dokonać odpowiednich czynności, muszą być one przewidziane w umowie.
Jeśli umowa milczy na ten temat – to niestety w pierwszej kolejności należy zmienić umowę spółki (koszty notarialne, KRS) i zarejestrować zmiany w KRS (UWAGA! koszty notarialne, KRS + czas). Dopiero po rejestracji zmian, można zmienić wspólnika.
WAŻNE!
Osoba fizyczna, która przyjmie na siebie status komplementariusza – odpowiada solidarnie ze spółką całym swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania spółki!
Nawet jeśli jest to odpowiedzialność „tymczasowa”, to i tak może nieść ryzyko dla wspólnika.
Po przekształceniu bowiem wspólnicy spółki przekształconej (jawnej) odpowiadają za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia na dotychczasowych zasadach przez okres trzech lat.
Co to oznacza?
Za zobowiązania powstałe przed wpisem przekształcenia:
– dawni komandytariusze odpowiadają jedynie do wysokości sumy komandytowej
– dawni komplementariusze (nawet taki komplementariusz „tymczasowy”) odpowiadają całym swym majątkiem!
Oczywiście za zobowiązania powstałe już w spółce jawnej wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie ze spółką – jednak ryzyko to, od momentu przekształcenia można ograniczyć poprzez stosowne polisy ubezpieczeniowe.
Nie sposób natomiast ubezpieczyć ew. działań wstecz.
Jeśli zatem myślisz o przekształceniu się w spółkę jawną, miej na uwadze wyżej wskazaną pułapkę CIT oraz konsekwencje wyłączenia spółki z o.o. ze struktur spółki komandytowej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }