Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 601 246 252

SPÓŁKA KOMANDYTOWA – CIT. Czyli dlaczego nie będzie już tak fajnie.

Olga Łączkowska-Majda27 marca 2020Komentarze (0)

W zależności od dokonanego przez Ciebie wyboru, od 1 stycznia albo 1 maja 2021 r. (zgodnie z nową ustawą) Twoja spółka komandytowa stanie się podatnikiem podatku dochodowego CIT, a zatem podatku od osób prawnych. To oznacza utratę przez tę spółką transparentności, albo – jak mówią niektórzy – przezroczystości dla podatku dochodowego.

Oznacza to w konsekwencji, że zysk spółki nie będzie podlegał opodatkowaniu u jej wspólników, ale krok wcześniej – w spółce. Natomiast to, co zostanie, będzie opodatkowane jako zysk wspólników – stawką 19%.

W tym artykule pokażę Ci na bazie konkretnych liczb, dlaczego spółka komandytowa pozwalała osiągać wyższe zyski i oraz dawała wyższe dochody swoim wspólnikom.

Opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT spowoduje, że prowadzenie spółki komandytowej przestanie być dla przedsiębiorców atrakcyjne, gdyż utraci swoją główną zaletę – tj. korzystne i proste opodatkowanie. 

A teraz przykład …

Jak jest:

SPÓŁKA KOMANDYTOWA - CIT

Po zmianach: 

CIT spółka komandytowa

W przypadku CIT – 9%

 

W przypadku CIT – 19%

 

Powyższa symulacja pokazująca prostą operację na przykładowych liczbach już pokazuje, o ile poszczególny wspólnik (dotyczy to głównie osób fizycznych, gdyż to dla nich były największe korzyści z prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej) zapłaci więcej i zarobi mniej.

A w przykładzie pokazano jedynie jeden okres rozliczeniowy … 

Spółka komandytowa – CIT

Jak będzie przedstawiało się opodatkowanie spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Podstawowa wysokość stawki podatku dochodowego to 19% od osiągniętego dochodu. Wyjątkiem jest stawka 9% CIT, która może znaleźć zastosowanie wtedy, kiedy spółka komandytowa zostanie uznana za tzw. małego podatnika (warunkiem jest to, aby wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług w poprzednim roku podatkowym i w bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła w roku równowartości 2 000 000 euro).

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej

Sytuacja wspólników spółki komandytowej zostanie zrównana z sytuacją podatkową wspólników spółki z o.o. Jak wspomniałam na wstępie, zostaną oni obciążeni stawką 19% od zysków, jakie pozostaną po wcześniejszym opodatkowaniu ich spółki (w tym miejscu właśnie pojawia się podwójne opodatkowanie zysków).

Uwaga, od zasady opodatkowania zysku, który będzie wypłacany wspólnikom spółki komandytowej, przewidziano dwa wyjątki, o których z pewnością wspomnę w osobnym artykule.

Nowy sposób opodatkowania wspólników spółki komandytowej spowoduje również to, że zysków z tej spółki nie będzie można łączyć z innymi dochodami. Zyski te nie będą bowiem już zyskami z działalności gospodarczej, ale będą traktowane jak zyski z udziału w osobach prawnych.

Oznacza to konieczność osobnych rozliczeń w zależności od źródła przychodu, a także utratę możliwości skorzystania z ulg podatkowych, przewidzianych w ustawie PIT.

Masz pytania? Zapytaj mnie bezpośrednio za pomocą wygodnego formularza:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: