W zależności od dokonanego przez Ciebie wyboru, od 1 stycznia albo 1 maja 2021 r. (zgodnie z nową ustawą) Twoja spółka komandytowa stanie się podatnikiem podatku dochodowego CIT, a zatem podatku od osób prawnych. To oznacza utratę przez tę spółką transparentności, albo – jak mówią niektórzy – przezroczystości dla podatku dochodowego.
Oznacza to w konsekwencji, że zysk spółki nie będzie podlegał opodatkowaniu u jej wspólników, ale krok wcześniej – w spółce. Natomiast to, co zostanie, będzie opodatkowane jako zysk wspólników – stawką 19%.
W tym artykule pokażę Ci na bazie konkretnych liczb, dlaczego spółka komandytowa pozwalała osiągać wyższe zyski i oraz dawała wyższe dochody swoim wspólnikom.
Opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT spowoduje, że prowadzenie spółki komandytowej przestanie być dla przedsiębiorców atrakcyjne, gdyż utraci swoją główną zaletę – tj. korzystne i proste opodatkowanie.
A teraz przykład …
Jak jest:
Po zmianach:
W przypadku CIT – 9%
W przypadku CIT – 19%
Powyższa symulacja pokazująca prostą operację na przykładowych liczbach już pokazuje, o ile poszczególny wspólnik (dotyczy to głównie osób fizycznych, gdyż to dla nich były największe korzyści z prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej) zapłaci więcej i zarobi mniej.
A w przykładzie pokazano jedynie jeden okres rozliczeniowy …
Spółka komandytowa – CIT
Jak będzie przedstawiało się opodatkowanie spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Podstawowa wysokość stawki podatku dochodowego to 19% od osiągniętego dochodu. Wyjątkiem jest stawka 9% CIT, która może znaleźć zastosowanie wtedy, kiedy spółka komandytowa zostanie uznana za tzw. małego podatnika (warunkiem jest to, aby wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług w poprzednim roku podatkowym i w bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła w roku równowartości 2 000 000 euro).
Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej
Sytuacja wspólników spółki komandytowej zostanie zrównana z sytuacją podatkową wspólników spółki z o.o. Jak wspomniałam na wstępie, zostaną oni obciążeni stawką 19% od zysków, jakie pozostaną po wcześniejszym opodatkowaniu ich spółki (w tym miejscu właśnie pojawia się podwójne opodatkowanie zysków).
Uwaga, od zasady opodatkowania zysku, który będzie wypłacany wspólnikom spółki komandytowej, przewidziano dwa wyjątki, o których z pewnością wspomnę w osobnym artykule.
Nowy sposób opodatkowania wspólników spółki komandytowej spowoduje również to, że zysków z tej spółki nie będzie można łączyć z innymi dochodami. Zyski te nie będą bowiem już zyskami z działalności gospodarczej, ale będą traktowane jak zyski z udziału w osobach prawnych.
Oznacza to konieczność osobnych rozliczeń w zależności od źródła przychodu, a także utratę możliwości skorzystania z ulg podatkowych, przewidzianych w ustawie PIT.
Masz pytania? Zapytaj mnie bezpośrednio za pomocą wygodnego formularza:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }