Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

REWOLUCJA PODATKOWA W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ – czyli co się zmieni w 2021 r.?

Olga Łączkowska-Majda25 lutego 20203 komentarze

We wrześniu tego roku w Ministerstwie Finansów powrócił pomysł, ukazujący się kilkukrotnie w latach poprzednich, aby opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych – CIT spółki komandytowe. 

Pomysłodawcy, wprowadzenie CIT dla spółek komandytowych argumentują tym, że spółki komandytowe wykorzystywane są do wyprowadzania zysków wskutek transakcji ze spółkami zarejestrowanymi w tzw. rajach podatkowych lub wykorzystywane są do międzynarodowej optymalizacji podatkowej. 

REWOLUCJA PODATKOWA W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ

Jaka jest prawda?

Aktualnie większość spółek komandytowych to spółki rodzinne, mały lub średni biznes, bez czynnika zagranicznego, działające na terenie RP, często na skalę lokalną.

Czyli ani nie raj, ani nie optymalizacja … tylko prowadzenie biznesu w celu utrzymania rodziny. 

Dlaczego taka zmiana? 

Aktualny rząd lub idąc szerzej (racjonalny?) ustawodawca, argumentuje to ograniczeniem wyprowadzenia pieniędzy z podatków za granicę. Natomiast moim zdaniem (z czym można się oczywiście nie zgodzić – piszę subiektywnie), cel jest tylko jeden – łatanie dziury w finansach publicznych.

Dotychczasowe konsumowanie pieniędzy podatników, jak również pandemia koronawirusa spowodowały, że środki finansowe Państwa mogą nie wystarczyć na bieżące potrzeby, stąd powrót do pomysłu sprzed kilku lat – CIT dla komandytowych!

O palącej potrzebie pozyskania zastrzyku gotówki dla finansów publicznych może świadczyć choćby tempo procedowanych zmian.

Pomysł pojawił się we wrześniu, a już dnia 28 października 2020 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, a dnia 29 października 2020 r. projekt został przekazany do Senatu.

Mimo zgłaszanych postulatów, aby ewentualną zmianę wprowadzić w życie od 2022 r., większość parlamentarna nie przyjęła takiego rozwiązania.

Co zakłada? 

  1. wprowadzenie CIT dla spółek komandytowych
  2. oraz … wprowadzenie CIT dla spółek jawnych, jeśli wspólnikiem spółki jawnej pozostaje inna spółka (o czym w mediach się nie mówi)

Od kiedy?

Już od …. 1 stycznia 2021 r. !!!

ewentualnie od 1 maja 2021 r., jeśli spółka zadeklaruje taką datę. 

Który termin wybrać? 

W mojej ocenie jest to jak wchodzenie z deszczu pod rynnę. Z jednej strony do 1 maja 2021 r. przedsiębiorcy zyskują czas na przygotowanie się do zmian, ale z drugiej wprowadzenie innego systemu opodatkowania spółki w połowie roku podatkowego, problem ze sprawozdaniami, zasadami rozliczeń itp.

Chociaż pojawił się pomysł na wydłużenie okresu rozliczeniowego – w praktyce spowoduje to jeszcze większy chaos, w którym o omyłki rachunkowe nie trudno. 

Masz pytania? Możesz się ze mną skontaktować bezpośrednio za pomocą wygodnego formularza:

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Rafał Chmielewski 25 listopada, 2020 o 13:08

    Pani Mecenas, a czy jest jakaś szansa na odwrócenie tych zmian?

    Rafał

    Odpowiedz

    Olga Łączkowska-Majda 25 listopada, 2020 o 14:25

    Panie Rafale, w Senacie pojawił się pomysł, aby z nowelizacji wyłączyć komandytowe spółki rodzinne – z polskim kapitałem, co uratowałoby wielu przedsiębiorców przed niekorzystną zmianą. Ale obawiam się, że sejm i tak przegłosuje ustawę w pierwotnym jej brzmieniu. Musimy zaczekać jeszcze kilka dni.

    Odpowiedz

    Tom 8 stycznia, 2021 o 17:21

    No i doczekaliśmy się zmian. Jest wielki bałagan. Komu to było potrzebne?

    Pozdrawiam Pani Mecenas!
    Tom

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: