W jednym z ostatnich postów pisałam o pułapce CIT, w którą mogą wpaść przedsiębiorcy przekształcając spółkę komandytową w spółkę jawną (Kliknij tutaj, aby przeczytać).
Wskazałam, że aby uniknąć pułapki CIT, należałoby przed przekształceniem zmienić strukturę wspólników.
Klienci pytają mnie często, czy to jest jedyne wyjście – otóż nie!
Przekształcenie spółki komandytowej
w spółkę jawną – zwolnienie z CIT
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza pojęcie specjalnej informacji, którą mogą złożyć spółki jawne, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, aby uniknąć płacenia CIT.
Mówiąc wprost:
Ale gdzie tu problem? – zapytasz
Otóż stosowną informację należy złożyć w odpowiednim czasie, a mianowicie przed rozpoczęciem roku obrotowego lub zaistnienia zmian w składzie podatników.
Przy dotychczas funkcjonujących spółkach jawnych lub nowych spółkach jawnych nie ma problemu.
Problem pojawia się, gdy spółka jawna powstanie w toku przekształcenia spółki komandytowej.
Informacja o podatnikach przed rozpoczęciem roku obrotowego
Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki komandytowej musi złożyć informację o podatnikach przed rozpoczęciem roku obrotowego, aby uniknąć nabycia statusu podatnika CIT. Poprzez przekształcenie nie dochodzi jednak do rozpoczęcia nowego roku obrotowego (przynajmniej do wejścia spółki komandytowej w reżim CIT).
Kiedy można złożyć taką informację?
Dokonując interpretacji przepisów (oczywiście nie wynika to z nich wprost i może być sporne), informację należałoby złożyć w terminie 14 dni od wpisu przekształcenia do rejestru.
Jeśli jednak nie złożono informacji w terminie lub urząd zakwestionował powyższą interpretację, do kiedy spółka jawna pozostanie płatnikiem CIT?
I tu mamy kolejny „zgrzyt” legislacyjny.
Z nowych przepisów wynika, że spółka jawna posiada status podatnika do dnia likwidacji spółki lub wykreślenia z właściwego rejestru.
Czy moja spółka jawna będzie więc
dożywotnio płatnikiem CIT?
W mojej ocenie tak nie będzie. Interpretując nowe przepisy, spółki jawne dostają tzw. szansę na odejście od płacenia CIT. Przed rozpoczęciem każdego nowego roku obrotowego spółka może złożyć informację o podatnikach, wówczas straci status podatnika CIT.
Jeśli więc zapomniałeś złożyć informację w terminie lub urząd skarbowy zakwestionował możliwość jej złożenia po przekształceniu, spółka staje się podatnikiem CIT, ale tylko do końca danego roku obrotowego, o ile złoży informację lub w składzie wspólników będą jedynie osoby fizyczne.
Niestety, ustawa pisana była na kolanie, zawiera wiele nieścisłości, które dają dość duży luz interpretacyjny. Oznacza to, że urząd skarbowy może mieć inne zdanie niż przytoczone przeze mnie w blogu – jak będzie? Czas pokaże.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }