Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

PRZEKSZTAŁCENIE SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ W SPÓŁKĘ JAWNĄ – zwolnienie z CIT

Olga Łączkowska-Majda18 marca 2021Komentarze (0)

W jednym z ostatnich postów pisałam o pułapce CIT, w którą mogą wpaść przedsiębiorcy przekształcając spółkę komandytową w spółkę jawną (Kliknij tutaj, aby przeczytać). 

Wskazałam, że aby uniknąć pułapki CIT, należałoby przed przekształceniem zmienić strukturę wspólników. 

Klienci pytają mnie często, czy to jest jedyne wyjście – otóż nie! 

Przekształcenie spółki komandytowej
w spółkę jawną – zwolnienie z CIT

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza pojęcie specjalnej informacji, którą mogą złożyć spółki jawne, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, aby uniknąć płacenia CIT.

Mówiąc wprost:

jeśli jednym ze wspólników spółki jawnej jest spółka z o.o., a spółka jawna złoży stosowne oświadczenie do Naczelnika Urzędu Skarbowego, nie stanie się płatnikiem CIT.

Ale gdzie tu problem? – zapytasz 

Otóż stosowną informację należy złożyć w odpowiednim czasie, a mianowicie przed rozpoczęciem roku obrotowego lub zaistnienia zmian w składzie podatników. 

Spółka komandytowa a ZUS

Przy dotychczas funkcjonujących spółkach jawnych lub nowych spółkach jawnych nie ma problemu. 

Problem pojawia się, gdy spółka jawna powstanie w toku przekształcenia spółki komandytowej. 

Informacja o podatnikach przed rozpoczęciem roku obrotowego

Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki komandytowej musi złożyć informację o podatnikach przed rozpoczęciem roku obrotowego, aby uniknąć nabycia statusu podatnika CIT. Poprzez przekształcenie nie dochodzi jednak do rozpoczęcia nowego roku obrotowego (przynajmniej do wejścia spółki komandytowej w reżim CIT). 

Kiedy można złożyć taką informację? 

Dokonując interpretacji przepisów (oczywiście nie wynika to z nich wprost i może być sporne), informację należałoby złożyć w terminie 14 dni od wpisu przekształcenia do rejestru. 

Jeśli jednak nie złożono informacji w terminie lub urząd zakwestionował powyższą interpretację, do kiedy spółka jawna pozostanie płatnikiem CIT? 

I tu mamy kolejny „zgrzyt” legislacyjny. 

Z nowych przepisów wynika, że spółka jawna posiada status podatnika do dnia likwidacji spółki lub wykreślenia z właściwego rejestru. 

Spolka komandytowa CIT - radzi pani mec. Olga Laczkowska-Majda

Czy moja spółka jawna będzie więc
dożywotnio płatnikiem CIT? 

W mojej ocenie tak nie będzie. Interpretując nowe przepisy, spółki jawne dostają tzw. szansę na odejście od płacenia CIT. Przed rozpoczęciem każdego nowego roku obrotowego spółka może złożyć informację o podatnikach, wówczas straci status podatnika CIT. 

Jeśli więc zapomniałeś złożyć informację w terminie lub urząd skarbowy zakwestionował możliwość jej złożenia po przekształceniu, spółka staje się podatnikiem CIT, ale tylko do końca danego roku obrotowego, o ile złoży informację lub w składzie wspólników będą jedynie osoby fizyczne. 

Niestety, ustawa pisana była na kolanie, zawiera wiele nieścisłości, które dają dość duży luz interpretacyjny. Oznacza to, że urząd skarbowy może mieć inne zdanie niż przytoczone przeze mnie w blogu – jak będzie? Czas pokaże. 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: