Olga Łączkowska – Majda

adwokat

Posiadam szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, w tym prowadzeniu procesów gospodarczych. Z zakresu prawa handlowego zajmuję się między innymi zakładaniem, likwidacją, przekształceniami oraz łączeniem spółek prawa handlowego.
[Więcej >>>]

Sklep +48 601 246 252

PRZEKSZTAŁCENIE (spółki komandytowej) – CZY ISTNIEJE ALTERNATYWA?

Olga Łączkowska-Majda14 grudnia 2020Komentarze (0)

Czy muszę zrobić przekształcenie, które mimo wszystko jest dla mnie czasochłonne i kosztowne, aby prowadzić działalność w spółce z o.o. lub spółce jawnej? Czy są inne rozwiązania? 

Nie, nie musisz! 

Przekształcenie to jedno z rozwiązań, z którego możesz skorzystać. 

Jak nie przekształcenie, to co? 

Założenie nowej spółki

Możesz założyć nową spółkę, taką jaką chcesz i z kim chcesz. Następnie możesz przenieść wszystkie umowy z klientami, pracownikami, najmu, leasingu, środki trwałe itp. na nową spółkę, a dotychczasową zamknąć. [O zamknięciu spółki komandytowej pod tym linkiem]. 

Uważaj jednak – czekają na Ciebie pułapki! 

Po pierwsze, nie masz zachowanej ciągłości firmy. Oznacza to, że jeśli potrzebujesz referencji, doświadczenia, które zdobyłeś w dotychczas prowadzonej spółce, to tego NIE MA. 

Po drugie, wypowiedzenie umów w jednej spółce i zawarcie ich w innej może spowodować, że kontrahenci lub pracownicy zaczną z Tobą negocjować warunki współpracy. Wyższe wynagrodzenie, wyższe wymagania itp. – a jeśli się nie zgodzisz, to tracisz klienta lub pracownika. 

Po trzecie, dla banku lub instytucji leasingowej Twoja nowa spółka to nowy podmiot, w związku z czym mogą od nowa weryfikować Twoją zdolność kredytową i „pogorszyć” warunki dotychczasowej współpracy lub odmówić finansowania. 

Po czwarte, jeśli skorzystałeś z tarczy w zakresie dotacji z PFR, to niestety jesteś zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty. Nie utrzymałeś bowiem zatrudnienia ani działalności przez wymagany okres. 

Po piąte, musisz od nowa starać się o uzyskanie wszelkich decyzji administracyjnych, koncesji, zezwoleń przez nową spółkę.

Po szóste, może pojawić się problem z „przetransportowaniem” niektórych składników majątku pomiędzy spółkami. 

Czy zrobić to przez sprzedaż, czy na innej podstawie? 

A może wnieść wkład niepieniężny?

Czy też pozostawić dotychczasową spółkę i zarabiać w nowej na podstawie stosownych umów? 

Na wszystkie powyższe pytania będziesz musiał znaleźć odpowiedź, która nie jest prosta i oczywista. Różne mogą być skutki podatkowe powyższych działań i koszty. 

Koniecznie sprawdź wszystko zanim zaczniesz działać! 

Co zrobić w drodze przekształcenia spółki komandytowej

Wykorzystanie komplementariusza

Po co zakładać nową spółkę – może wykorzystać komplementariusza? 

To również może być rozwiązanie. 

Pamiętaj jednak, że wszystkie problemy wskazane powyżej również mogą się pojawić. Skonsultuj więc sprawę i zweryfikuj wszystko zanim zaczniesz działać. 

Co wybrać?

Usiądź wygodnie, otwórz poniższy link i odpowiedz na pytania. 

Jeśli nadal masz wątpliwości i nie wiesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się ze mną, chętnie pomogę! 

I tu wracamy znów do przekształcenia – może okazać się, że przekształcenie to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie (sprawdź tutaj)! 

Pisz do mnie za pomocą tego wygodnego formularza:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: