Czy muszę zrobić przekształcenie, które mimo wszystko jest dla mnie czasochłonne i kosztowne, aby prowadzić działalność w spółce z o.o. lub spółce jawnej? Czy są inne rozwiązania?
Nie, nie musisz!
Przekształcenie to jedno z rozwiązań, z którego możesz skorzystać.
Jak nie przekształcenie, to co?
Założenie nowej spółki
Możesz założyć nową spółkę, taką jaką chcesz i z kim chcesz. Następnie możesz przenieść wszystkie umowy z klientami, pracownikami, najmu, leasingu, środki trwałe itp. na nową spółkę, a dotychczasową zamknąć. [O zamknięciu spółki komandytowej pod tym linkiem].
Uważaj jednak – czekają na Ciebie pułapki!
Po pierwsze, nie masz zachowanej ciągłości firmy. Oznacza to, że jeśli potrzebujesz referencji, doświadczenia, które zdobyłeś w dotychczas prowadzonej spółce, to tego NIE MA.
Po drugie, wypowiedzenie umów w jednej spółce i zawarcie ich w innej może spowodować, że kontrahenci lub pracownicy zaczną z Tobą negocjować warunki współpracy. Wyższe wynagrodzenie, wyższe wymagania itp. – a jeśli się nie zgodzisz, to tracisz klienta lub pracownika.
Po trzecie, dla banku lub instytucji leasingowej Twoja nowa spółka to nowy podmiot, w związku z czym mogą od nowa weryfikować Twoją zdolność kredytową i „pogorszyć” warunki dotychczasowej współpracy lub odmówić finansowania.
Po czwarte, jeśli skorzystałeś z tarczy w zakresie dotacji z PFR, to niestety jesteś zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty. Nie utrzymałeś bowiem zatrudnienia ani działalności przez wymagany okres.
Po piąte, musisz od nowa starać się o uzyskanie wszelkich decyzji administracyjnych, koncesji, zezwoleń przez nową spółkę.
Po szóste, może pojawić się problem z „przetransportowaniem” niektórych składników majątku pomiędzy spółkami.
Czy zrobić to przez sprzedaż, czy na innej podstawie?
A może wnieść wkład niepieniężny?
Czy też pozostawić dotychczasową spółkę i zarabiać w nowej na podstawie stosownych umów?
Na wszystkie powyższe pytania będziesz musiał znaleźć odpowiedź, która nie jest prosta i oczywista. Różne mogą być skutki podatkowe powyższych działań i koszty.
Koniecznie sprawdź wszystko zanim zaczniesz działać!
Wykorzystanie komplementariusza
Po co zakładać nową spółkę – może wykorzystać komplementariusza?
To również może być rozwiązanie.
Pamiętaj jednak, że wszystkie problemy wskazane powyżej również mogą się pojawić. Skonsultuj więc sprawę i zweryfikuj wszystko zanim zaczniesz działać.
Co wybrać?
Usiądź wygodnie, otwórz poniższy link i odpowiedz na pytania.
Jeśli nadal masz wątpliwości i nie wiesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się ze mną, chętnie pomogę!
I tu wracamy znów do przekształcenia – może okazać się, że przekształcenie to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie (sprawdź tutaj)!
Pisz do mnie za pomocą tego wygodnego formularza:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }