Jak już wiesz z poprzedniego postu, przekształcenie (NIE) jest kosztowne, długotrwałe ani bardzo skomplikowane. Jeśli jesteś innego zdania, to właśnie dla Ciebie jest ten wpis!
Ok – decydowałem się na przekształcenie, sąd wpisał już nową spółkę – to co dalej mam zrobić z tym wszystkim co jest w firmie? Kontraktami, pracownikami, maszynami?
NIC!
Przekształcenie gwarantuje Ci gładkie przejście wszystkich praw i obowiązków do nowej spółki. Nie musisz zatem zawierać aneksów z pracownikami, klientami, przenosić własności ruchomości czy innych praw (np. autorskich) – wszystko automatycznie przeszło na nową spółkę.
Wystarczy poinformować kontrahentów i pracowników, że od danego dnia zmieniła się forma prawna i teraz wszystkie dokumenty mają być wystawiane na nową spółkę. Dobrą praktyką jest też okazać aktualny odpis z KRS.
A co z NIPem i REGONem?
Pozostają bez zmian!
Nowa spółka dostaje jedynie nowy numer KRS.
Czy na pewno wszystko przeszło automatycznie na nową spółkę?
Co do zasady tak!
Jednak bądź czujny, jeśli chodzi o decyzje, zezwolenia, koncesje i ulgi administracyjne – przepisy szczególne mogą nałożyć na Ciebie dodatkowy obowiązek poinformowania organu i uzyskania potwierdzenia przejścia decyzji na nową spółkę.
Jeśli więc:
- prowadzisz firmę transportową,
- sprzedajesz alkohol,
- masz kopalnię,
- działasz w branży budowlanej lub oświatowej lub innej branży, której dotyczą zezwolenia administracyjne,
przed uzyskaniem wpisu przekształcenia sprawdź dokładnie przepisy, czy nie musisz uzyskać odpowiedniego „kwitu”.
Na ogół uzyskanie „kwitu” nie jest problematyczne i można załatwić to „od ręki”, jeśli odpowiednio wcześnie skontaktujesz się z właściwym urzędem.
[Sprawdź też: CIT w spółce komandytowej>>]
A co z bankami, leasingami, kredytami?
Umowy też przechodzą na nową spółkę, ale znów bądź czujny – instytucje powyższe często wymagają sporządzenia odrębnego aneksu (oczywiście za opłatą☺).
Zgłoś więc przekształcenie w swoim banku / instytucji leasingowej – na pewno szybko otrzymasz informacje zwrotne.
Instytucje doskonale znają tryb przekształcenia i mają stosowne wewnętrzne procedury, więc szybko wszystko załatwisz.
Spółka jest właścicielem znaków towarowych – czy coś muszę zrobić?
Jeśli masz zarejestrowany znak towarowy w Urzędzie Patentowym w Polce lub w EUIPO, należy wypełnić stosowny formularz i zmienić dane właściciela znaku.
Proste!
Pamiętaj o CRBR (cerberze)!
CRBR czyli Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (zwany przeze mnie pieszczotliwie cerberem), w którym pod groźbą zapłaty wysokiej kary musisz ujawnić dane osób, które pełnią w spółce istotne role.
W terminie 7 dni od dokonania zmiany formy prawnej, ale także wszelkich zmian w spółce, należy uaktualnić zmiany w rejestrze. Można to zrobić korzystając z linka https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/.
Wpis jak i zmiany wpisu są bezpłatne.
W razie pytań i wątpliwości napisz do mnie za pomocą tego formularza:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }