Jeśli nie spółka komandytowa, to jaka? Zobaczmy…
Według polskiego prawa, wspólnicy mogą prowadzić działalność w następujących spółkach:
- spółka jawna
- spółka partnerska (dla wybranych profesji)
- spółka komandytowa
- spółka komandytowo – akcyjna
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- spółka akcyjna
- prosta spółka akcyjna (już niedługo)
- spółka cywilna (która de facto spółką nie jest)
Po wprowadzeniu CIT dla spółek komandytowych w zasadzie do rozważenia przez dotychczasowych wspólników pozostają w zasadzie dwie formy prawne:
- spółka jawna
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dlaczego nie inne spółki?
Spółka partnerska:
– to spółka zbliżona strukturą do spółki jawnej, z tym wyjątkiem, iż dedykowana jest dla określonych grup zawodowych (wolnych zawodów): adwokatów, aptekarzy, architektów, inżynierów budownictwa, biegłych rewidentów, brokerów ubezpieczeniowych, doradców inwestycyjnych, księgowych, lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, notariuszy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, radców prawnych, rzeczników patentowych, rzeczoznawców majątkowych i tłumaczy przysięgłych.
Jeśli jesteś w grupie ww. zawodów – warto rozważyć również spółkę partnerską.
Spółka komandytowo – akcyjna i spółka akcyjna:
– spółki te również objęte są podatkiem CIT (tzw. podwójnym opodatkowaniem). Dodatkowo ich prowadzenie jest bardziej sformalizowane i kosztowne.
Prosta spółka akcyjna:
– poza objęciem jej podatkiem CIT, możliwość jej założenia wejdzie w życie dopiero 1 marca 2021 r., ale z uwagi na to, że już raz wejście w życie przepisów umożliwiających prowadzenie działalności w tej formie zostało odroczone, nie ma gwarancji, że faktycznie za 4 miesiące będziemy mogli wybierać również z tej formy.
Ponadto tworzenie prostej spółki akcyjnej dedykowane jest przede wszystkim start – upom oraz biznesom, do których potrzebne jest pozyskanie zewnętrznego dofinansowania.
Spółka cywilna:
– zacznijmy od tego, że spółka cywilna … nie jest spółką, a umową cywilnoprawną pomiędzy wspólnikami. Poza tym, że na rynku działa jako odrębny podmiot, posiada swój NIP i REGON oraz może być płatnikiem podatku VAT, to nie daje wspólnikom żadnego zabezpieczenia związanego z majątkiem.
Istotne kwestie dotyczące spółki jawnej i z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawię Ci w kolejnych wpisach.
***
Czytaj też: Mniejsze zyski po opodatkowaniu spółki komandytowej (tabela)
***
Masz pytania, bądź wątpliwości? Zapytaj mnie korzystając z wygodnego formularza:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }